Přijímací zkoušky 2025: Tipy od učitelů ze Střední školy Futurum
Jednotné přijímací zkoušky, kterými uchazeči musí projít, organizuje Cermat a platí pro všechny maturitní obory (s výjimkou těch, které mají talentové zkoušky).
Skládají se ze dvou testů – matematiky (70 minut) a českého jazyka (60 minut). Začíná se matematikou, po ní následuje hodinová pauza a poté test z češtiny. Pak čeká uchazeče ještě školní kolo.
Pokud i vy nebo vaše děti tímhle procesem letos procházíte, sepsali jsme pro vás pár tipů, jak se na přijímací řízení připravit.
Jak uspět u jednotných testů u přijímaček na střední školy?
Důležité je si uvědomit, že za špatnou odpověď se neodečítají body, takže je dobré v některých případech i zariskovat.
“Vždy žákům radím hlavně to, aby si nechali dostatek času na zápis výsledků matematických úloh do záznamového archu. Obecně také platí při tomto typu testů, že je lepší jít od nejjednodušších úloh, po ty pro vás nejtěžší. Nejprve projděte ty, kde si jste jistí, pak ty, kde víte, jak úlohu řešit, ale váháte. Nakonec si nechte čas na ty příklady a úlohy, kde si nejste jistí, jak je řešit,” radí Mgr. Tomáš Vitásek, který na Střední škole Futurum učí matematiku.
S češtinou je to podobné, důležité je pečlivě číst zadání a raději si klidně důležité části nějak zvýraznit, podtrhnout. I tady je lepší jít od jednodušších po složitější úkoly a nakonec se věnovat těm, kde na první pohled neznáme odpověď.
- Při přihlášení ke studiu do 26. 5. 2025 je školné po dobu studia 35 000 Kč ročně.

Jak probíhá školní část přijímaček na Střední školu Futurum - obor PMP?
Po jednotných testech vás čeká ještě školní část přijímacího řízení. Během této zkoušky ověřujeme vaše komunikační předpoklady a předpoklady v oblasti dramatické výchovy. Během zkoušky vás také chceme blíže poznat, poprosíme vás tak, abyste se představili a řekli nám, proč jste si vybrali právě tento obor.
Součástí zkoušky je i čtení předloženého textu, to může být próza, poezie nebo drama. Kromě toho si připravíte i přednes podle vlastní ho výběru prózy nebo poezie.
Během zkoušky tedy hodnotíme jak vaši motivaci ke studiu, tak celkové vystupování, spisovnost a vaši kultivovanost. Co se hlasité četby týče, tak je pro nás důležitá práce s hlasem, dechem, artikulace i intonace nebo oční kontakt. Jde také o porozumění a schopnost text interpretovat.
Během přijímacích zkoušek ověřujeme i hudební, výtvarné a pohybové předpoklady.
Celková kritéria a bodové hodnocení jednotlivých částí je možné najít tady.

Jak zvládnout přijímací zkoušky? Ukažte svůj talent!
Při přijímacím řízení z výtvarné výchovy budete potřebovat základní výtvarné potřeby pro kresbu – můžete si přinést tužky, pastelky, fixy, uhly nebo pastely. Čeká vás zadání, u kterého bude důležité přemýšlet originálně a nechat projevit vlastní kreativitu. Na splnění úkolu dostanete 60 minut, takže si nejdřív pečlivě promyslete, jak budete postupovat.
Nezapomeňte si s sebou vzít také portfolio s minimálně deseti pracemi vytvořenými různými technikami. „Těšíme se na vás a na vaše jedinečné nápady!“ vzkazuje Mgr. Barbora Samková, vyučující výtvarné výchovy.
Tělesná výchova: S úsměvem a beze strachu
Přijímací zkouška z tělesné výchovy není důvodem k obavám, naopak – pojďte si ji užít! Budete mít možnost ukázat své pohybové schopnosti dvěma způsoby: buď formou gymnastické sestavy, nebo sestavením rozcvičky pro děti z mateřské školy. Kromě toho se vás vyučující zeptají na vaše záliby v oblasti sportu.
„Nezapomeňte si cvičební úbor a hlavně – strach nechte za dveřmi!“ radí Mgr. Jaroslava Apeltauerová, vyučující tělesné výchovy.
Hudební výchova: Rozezpívejte se cestou
Na zkoušku z hudební výchovy se hlavně těšte! Připravte si lidovou písničku, kterou nám zazpíváte, a pokud hrajete na nějaký hudební nástroj, určitě si ho vezměte s sebou. Aby se vám zpívalo uvolněněji, doporučujeme si cestou k nám trochu pobrukovat – pomůže vám to připravit hlasivky.
„Budeme se těšit na vaše pěvecké nebo hudební talenty,“ říká Mgr. Markéta Donátová, vyučující hudební výchovy.
Dramatická výchova: Vyberte si text, který vás baví
Pokud vás láká dramatická výchova, připravte si krátký text o maximální délce dvou minut. Můžete se inspirovat doporučenými autory, jako jsou Havel, Kahoun, Frynta nebo Aškenazy. Na začátku se představíte a řeknete pár slov o sobě. Důležité je mluvit pomalu, srozumitelně a udržovat oční kontakt.
„Nezapomeňte, že předávaná radost je sdílená radost,“ dodává Mgr. Ivana Pernicová.
Co je ještě součástí přijímací zkoušky?
Při přijímacím řízení můžete získat body navíc například za úspěšná umístění v předmětových soutěžích, absolvování kurzů nebo za jazykové certifikáty.
Kromě toho je součástí také prokázání zdravotní způsobilosti a doložení úspěšně ukončeného základního vzdělání.

Jak na stres před přijímačkami?
Přijímací zkoušky mohou být náročné, a správná příprava zahrnuje nejen učení, ale i péči o sebe. Jak na to, radí Kateřina Apeltauerová z poradenského centra Střední školy Futurum.
📌 Plánujte si reálné cíle
Rozdělte si učivo do menších úkolů, ať nemáte pocit, že musíte zvládnout všechno najednou. Každý splněný krok vás posune dál a motivuje.
📌 Dělejte si pravidelné pauzy
Střídání práce a odpočinku pomáhá soustředění. Zkuste 20 minut učení + 5 minut pauzy nebo 30 minut učení + 10 minut pauzy.
📌 Dbejte na spánek
Mozek potřebuje odpočinek, aby si lépe pamatoval. Snažte se spát alespoň 8 hodin denně.
📌 Zkuste relaxační techniky
Krátké dechové cvičení, progresivní svalová relaxace nebo procházka bez sluchátek vám pomohou snížit stres.
📌 Nebojte se říct si o pomoc
Pokud se necítíte dobře, svěřte se rodičům, učitelům nebo školnímu psychologovi. Podporu najdete i na krizových linkách:
📞 Linka důvěry: 116 111, +420 241 484 149, +420 777 715 215
💬 Chatová podpora: Děti v krizi, Elinka, Linka psychické pomoci
📱 Aplikace Nepanikař – pomoc s úzkostí a stresem
Nejde o dokonalost, ale o snahu dát do toho maximum.
Držíme vám palce a těšíme se na vás na Střední škole Futurum! Máte nějaké otázky nebo se chcete dozvědět více o možnosti přihlásit se na naši školu ve druhém kole přijímacích řízení? Zavolejte nám na +420 770 199 919 nebo napište na info@spgsfuturum.cz.

Zaujala vás možnost studia na Střední škole Futurum?
Zanechte nám na sebe kontakt a my vás budeme informovat o všech důležitých termínech a novinkách.