Lycea

Přijímací zkoušky 2025: Tipy od učitelů ze Střední školy Futurum

Co vás čeká v den jednotné přijímací zkoušky?

Přijímací zkoušky na střední školy 2025 jsou organizovány společností Cermat, která zajišťuje jednotné testy pro všechny maturitní obory kromě těch s talentovými zkouškami.  Zkoušky se skládají ze dvou částí – testu z  matematiky a  testu z  českého jazyka a  literatury. Oba testy mají specifické časové limity – 70 minut na matematiku a  60 minut na češtinu. Zkouška začíná testem z matematiky, následně je hodinová pauza, po které pokračujete testem z  českého jazyka a  literatury.  
  • Při přihlášení ke studiu do 26. 5. 2025 je školné po dobu studia 35 000 Kč ročně.

Co radí učitelé a učitelky z Futura?

Jak na přijímačky na střední školu z matematiky?

„Příklady nemusíte řešit od prvního po poslední. Začínejte vždy s tím, kde si jste na 100 % jistí řešením. Pokračujte s příklady, kde víte, jak úlohu řešit, ale nemáte u něj úplnou jistotu. Až na konec si nechte čas na přemýšlení nad úlohami, které nevíte, jak řešit,” radí Mgr. Tomáš Vitásek, který na Futuru učí matematiku. „Důležité je si uvědomit, že za špatné odpovědi se body neodečítají. Je proto dobré příklady, kde je na výběr z více možností, na konci klidně i tipnout, i když si nejste úplně jistí správností odpovědi,” dodává.

Zdůrazňuje i doporučení žákům a žákyním nechat si dostatek času na kontrolu příkladů a také na zápis do záznamového archu, pokud žáci příklady řeší v testovém sešitě.

Jak na přijímačky na střední školu z češtiny?

Mgr. Jana Janoušková, která na Futuru učí češtinu, radí: „Podtrhávejte a zvýrazňujte, hledejte klíčová slova a pozorně čtěte zadání.” Stejně jako u matematiky doporučuje jít od jednodušších úkolů k těm složitějším. „Stejně jako Komenský, aby ses neztratil/a v labyrintu úloh,” vysvětluje.

Jana přeje všem žákům a žákyním, ať se nebojí, soustředí se a radí jim, aby se nějak motivovali. „Doporučuji žákům a žákyním se mentálně motivovat nějakou odměnou. Myslete na to, že to za chvíli skončí a vy se zase budete moct věnovat svým zálibám a koníčkům. Pro někoho může být motivací i čokoláda. Držím všem palce a těším se na vás na Futuru,” dodává Mgr. Jana Janoušková.

Jak pracovat se stresem před přijímací zkouškou?

„Období přijímacích zkoušek na střední školu je náročné pro všechny z nás. Jedná se o období velkého stresového vypětí. V tomto čase bychom na sebe měli být především laskaví – nevyčítat si, že jsem se nestihl/a naučit naplánované množství učiva; nevyčítat si, že mi to dnes vůbec nejde apod. V těchto chvílích je potřeba se zhluboka nadechnout a vydechnout či pokusit se zrelaxovat relaxační technikou,” radí pracovnice poradenského centra Futura Kateřina Apeltauerová.

Krátká dechová cvičení nebo vizualizace ti mohou pomoci se zklidnit. Vyzkoušej třeba:

  • Dýchání do čtverce – pomalu se nadechuj na 4 doby, na stejné 4 doby zadrž dech, pak stejně dlouho vydechuj a znovu zadrž.
  • Progresivní svalovou relaxaci – postupně napínej a uvolňuj různé části těla.
 

Pomoct může i krátká procházka na čerstvém vzduchu bez sluchátek.

„Během učení je potřeba dbát na průběžné pauzy – např. 20 minut učení a 5 minut pauza, nebo 30 minut učení a 10 minut pauza. Pauzy slouží k obnově našich sil, a tím i lepší zvladatelnosti množství učiva. U pauz by se měla místnost, ve které se učím, vyvětrat, abychom měli přísun nového čerstvého vzduchu,” dodává.

Tipy pro pomoc, pokud si nevíš rady:

  • Řekni si o pomoc
  • Sdílej svoje obavy s kamarády, spolužáky, učiteli nebo rodiči
  • Pokud máš možnost, vyhledej školního psychologa
  • Využít můžeš i Linku důvěry: 116 111, +420 241 484 149, +420 777 715 215
  • O svých obavách můžeš i chatovat s odborníky:
    • https://www.ditekrize.cz/pomahame-detem/
    • https://iporadna.cz/elinka-chatova-poradna/
    • https://linkapsychickepomoci.cz/
  • Nebo můžeš využít aplikaci Nepanikař

Školní část přijímacího řízení na Střední škole Futurum

Pro školní rok 2025/2026 je přijímací řízení pro obory Střední školy Futurum (Pedagogické lyceum – akademické a Lyceum v oboru humanitních a společenských věd) kombinací výsledků z jednotné přijímací zkoušky a dalších kritérií, která hodnotíme my ve škole.

Co hodnotíme při přijímačkách na Střední školu Futurum?

  • Výsledky jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky tvoří 60 % z celkového hodnocení přijímací zkoušky.
  • Ústní pohovor, ve kterém uchazeči budou mít možnost představit sami sebe, své zájmy i motivaci pro studium na naší škole. Chceme vidět, jak uchazeči celkově vystupují a jak se vyjadřují.

Tip: Představení sebe sama si můžete doma vyzkoušet, napište si základní body, které chcete zmínit, a u představení se třeba i natočte. Opakování je nejen matka moudrosti, ale pomůže vám také s odbouráním stresu z vystupování před komisí.

  • Součástí pohovoru je i porozumění a interpretace textu. Uchazeči dostanou text o určitém morálním nebo společenském problému s nejednoznačným řešením. Cílem je ukázat, že uchazeč porozuměl textu a dokáže na dané téma diskutovat a argumentovat.

Vzorový text můžete najít třeba tady. Nebojte, není třeba být na dané téma odborníkem, jde o to ukázat, že rozumíte zadanému textu, dokážete s ním pracovat a zaujmout nějaké stanovisko.

  • Úspěchy v předmětových soutěžích a jazykové certifikáty – ukažte u přijímacích zkoušek, jakých soutěží a aktivit jste se už účastnili a jaké jste si odnesli úspěchy.

Portfolio studenta, které může obsahovat například projekty, ocenění, aktivity a další ukázky zájmů a schopností uchazeče. Jak může portfolio vypadat, se můžete podívat tady. Cílem je ukázat, co vás zajímá, čím se zabýváte, případně co jste vytvořili. Kreativitě se meze nekladou.

Praktické rady

Co si vzít s sebou na přijímací zkoušky na střední školy?

Na přijímací zkoušky 2025 si vezměte propisovací tužku (modrou nebo černou), pro matematiku také obyčejnou tužku a rýsovací potřeby. Během testu není povoleno používat žádné pomůcky jako kalkulačky nebo slovníky.

Co dělat v případě nemoci?

Pokud se nemůžete zúčastnit přijímacích zkoušek na střední školy kvůli nemoci, musíte se písemně omluvit řediteli nebo ředitelce školy, kde jste se přihlásili. Pokud škola omluvu uzná, budete mít možnost absolvovat zkoušku v náhradním termínu.

Co se stane po zkoušce?

Výsledky jednotných přijímacích zkoušek budou zohledněny spolu s dalšími kritérii, jako je prospěch nebo pohovor a portfolio. Výsledky jednotných testů tvoří 60 % celkového hodnocení pro přijetí. Dalších 40 % pak tvoří školní část.

Celková kritéria pro přijetí pro obor Pedagogické lyceum – akademické najdete zde a pro obor Lyceum v oboru humanitních a společenských věd zde.

Držíme vám palce a těšíme se na vás na Střední škole Futurum!
Máte nějaké otázky nebo se chcete dozvědět více o možnosti přihlásit se na naši školu ve druhém kole přijímacích řízení?
Zavolejte nám na +420 770 199 919 nebo napište na info@spgsfuturum.cz.

Zaujala vás možnost studia na Střední škole Futurum?

Zanechte nám na sebe kontakt a my vás budeme informovat o všech důležitých termínech a novinkách.

    Odesláním formuláře souhlasím se shromažďováním, uchováním a zpracováním osobních údajů.